Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ata Sporlarımız

Ata Sporları

Aba Güreşi: En eski güreş türlerinden biri olan Aba Güreşi;  İskit, Saka, Uygur, Karahan, Moğol, Özbek, Kazak, Çağatay, bugünkü sınırlar içerisinde de Gaziantep, Antakya yörelerinde yaşayan Kızık Türklerince yapılmaktadır. Aba güresi, dünyada giysilerle yapılan ilk güreş türlerindendir. Orta Asya’da mücadele ve askeri eğitim aracı olarak yapılan güreş sporu M.Ö. 4 yy ‘da Türk topluluklarınca Çinlilere öğretilmiştir. 

Aba: Yakasız, kaban uzunluğunda, kolu pazı hizasında yarım kollu kalın kumaştan veya keçe kılından örülerek yapılır. Geleneklere göre aba, köy halkının ortak malı olarak sayılır. Güreşin icra edildiği köylerde en az her köyün 2-3 abası vardır.

Aba Güreşi, güreşçilerin sırtlarına aba giyerek, bellerine kuşak bağlayarak yaptıkları güreştir. Güreş yapacak pehlivan, abayı giydikten sonra beline kuşak bağlar.
Aba güreşlerinde yenişme süresi genellikle 7 dakikadır. Güreş yerde pek sürmez. Aba güreşlerinde çalgı olarak güreşlere davul ve zurna eşlik eder. Aba Güreşi yapılırken güreş müsabakası ve bu müsabakaya katılan güreşçilerle ilgili maniler okunur.

Giderek kaybolan bu geleneksel spor günümüzde Hatay ve Gaziantep yörelerinde yapılır. Ancak her iki yörenin de Aba güreşi arasında uygulanış bakımından Kapışmalı ve Aşırtmalı Aba güreşleri olarak farklılıkları vardır. Bu gelenek Hatay ili Yayladağı ilçesinde yaşatılmaya çalışılmaktadır.