Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Doğa ve Spor Turizmi

Doğa Turizmi

İlimizde pek çok yöre, potansiyel olarak dünya turizmiyle yarışabilecek düzeydedir. Tarihi doku ve yeterli altyapı ile birlikte turizm açısından potansiyel teşkil eden yeşil alanlar, sulak alanlar, biyolojik çeşitlilik açısından zengin pek çok doğal güzelliklerin yeterince korunarak uyum içerisinde sergilenmektedir.

Doğa Yürüyüşü (Trekking):
Trekking, kelime anlamı olarak "uzun ve zorlu yolculuk" demektir. İlimiz sınırları içerisinde yer alan Amanoslar, flora ve fuanasıyla çok zengindir. Dolayısıyla dağ-doğa yürüyüşüne elverişli önemli bir potansiyele sahiptir.

Kuş Gözlemciliği:
Pek çok amatör kuş gözlem toplulukları da doğal ortamda yaban hayatını izlemektedir. Farklı yüzlerce kuş türünün bulunduğu Türkiye, üreyen kuşlar açısından Avrupa'nın en zengin ülkesi konumundadır.

Yayla Turizmi:

Doğa Turizmi etkinlikleri arasında en fazla talep Yayla Turizminde olmaktadır. Yaylalar, doğal güzellikleri, etnolojik ve diğer çekicilik yaratan özellikleri ile ekoturizime yönelik kullanım ve ekonomik kar olanakları sunmaktadır. İlimiz yaylalalar bakımından zengindir. Bunlardan en önemlileri;

Belen Güzelyayla (Soğukoluk)
Belen Atik Yaylası
Samandağ Batıayaz Yaylası
Erzin Kocadüz Yaylası
Erzin Üçkoz Yaylası
Erzin Bağrıaçık Yaylası
Erzin Karıncalı Yaylası
Kırıkhan Delibekirli Köyü
Kırıkhan Çataloluk Yaylası
Kırıkhan Alan Yaylası
Dörtyol Çökek Yaylası


Spor Turizmi

Spor Turizmi
İlimizde yaygınlaşması için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Geniş arazilerde kurulacak sahalar ile yurt içi ve yurt dışından gelecek takımlara hizmet verilecektir.